سفارش تبلیغ
صبا

یا من أرجوه لکل خیر

نماز - یا من أرجوه لکل خیر

امید
یا من أرجوه لکل خیر

نماز

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام وقت و عاقبت دوستان بخیر.

کاری داشتم که باید تا امروز صبح تحویلش می دادم. برای انجامش یه شریک هم داشتم، که وسط کار مشکل براش پیش اومد، مجبور شدم یه تنه کار رو انجام بدم، این یکی دو روز بدجور مشغول بودم، اما دیشب خواستم استراحت کنم، ساعت نه و نیم رفتم دراز کشیدم (به قول دوستم احمد کوتاه کشیدم، اون دیگه توی این شوخیا از من حرفه ای تر شده) خوابم برد، مامانم هرچی گفت پاشو برو سر جات بخواب، گفتم نه، نمیخوابم کار دارم باید انجامش بدم، خلاصه من خوابم برد و اومد یه جای گرم و نرم کنار من انداخت و گفت یه دور بزن بیافتی تو جا!!!! یک ساعت بعدش بیدار شدم، مگه میشد از جائه دل کند، اما خب، بیدار شدم و کارمو انجام دادم خدا رو شکر. اما این بیدار شدن، قصه ها داره، یه ختمی رو شروع کرده بودم، که دیروز گذاشتم آخر شب انجامش بدم، از خواب که بیدار شدم، گفتم ای بخت، بخفتیدی و خورشید دمید، از ختم جا موندیم و 18 روز از کارمون افتادیم عقب، اما وقتی دیدم هنوز ساعت 11 نشده، فهمیدم که خدا این توفیق رو از من نگرفته. اینطور داستانا، یا آدمو از غریبی در میاره، یا با خدا رفیقش میکنه. امشب از نماز، داستان داریم، ان شاءالله این بحث امشب تکمیل خواهد شد.

چون دوست ندارم کسی منو در تشنگی نگه داره، باید خوابی که در قبل گفتم رو بگم. و نیز ممکنه کسی با خودش بگه آخه کسی که در مهمونی امام رضا برات میگیره، چرا نباید آروم بشه. ان شاءالله در گفتار بعدی که شاید فردا باشه در این مورد توضیح خواهم داد. قعلا بریم سراغ نماز:

متاسفانه ما آدما، از خدا انتظارهای عجیب غریبی داریم، مثلا دوست داریم، خدا نمازی رو دوست داشته باشه و از ما قبولش کنه که ما خودمون اصلا دوستش نداشته و بهش اهمیت نمیدیم. حواسمون رو جمع کنیم تا نمازمون لق لقه زبان نشه، حضور قلب رو از وقت اذان و اقامه تمرین کنیم. چه روایتی برای اهل ایمان ترساننده تر از این که: الصلوة عمود الدین. طبق روایات، اولین چیزی که روز قیامت رسیدگی خواهد شد نمازه، خودمون رو در اون لحظه ببینیم، اگه بگن نمازهات پذیرفته نشد دیگه چه باید کرد؟ حاصل عمر آدم دود شده رفته، اونجا دیگه فرصت جبران نیست (قدر آئینه بدانید چو هست    نه در آن وقت که افتاد و شکست) از وقتی روایات مربوط به آیة الکرسی رو دیدم، نمازی نبود، مگر اینکه حتما آیة الکرسی را در عقب آن خوندم. چند نمونه در زیر آورده شد. واقعا این آیه، برکت بسیار زیادی داره، واسه کسی که روزی یازده بار حقشو ادا کنه. واقعا خود خدا اون روز به آدم نظر می کنه.

حضرت محمد(ص)     :

هر کس بعد از هر نمازش چه واجب و چه مستحب آیت الکرسی را بخواند نوشته می شود نمازش مورد قبول قرار گرفت و خداوند خود او را محافظت می نماید    . همچنین می فرمایند اگر به خواندن آن پس از نماز واجبش مداومت نماید جایگاه خود را در بهشت قبل از مرگ می بیند یا دیگران می بینند که او چه جایگاهی دارد  . و در روایتی دیگر است که هرکس دو رکعت نماز مقبول بخواند بهشت بر او واجب می شود.

امام صادق علیه السلام:

وقتی پروردگار عالم به این آیات (آیات سوره حمد، آیه شهد الله، آیه الکرسی و آیه ملک )فرمان داد که به زمین فرود بیائید، آنها گفتند: پروردگارا ما را به کجا می فرستی؟ به سوری خطاکاران و گنهکاران؟ خداوند به آنها فرمود: پایین بروید که به عزت و جلالم سوگند، هیچ کس از آل محمد (ص)  و شیعیان آنها را در هر روز بعد از نماز واجبش نخواند مگر اینکه به نظر مخصوصی در هر روز هفتاد بار به او نظر می کنم و در هر نماز هفتاد حاجت او را برآورده می نمایم و او را با همه گناهانش می پذیرم.

در کتاب ختوم و اذکار جلد 1 نقل شده است:

جابربن عبد الله میگوید: رسول الله فرمودند: خدای تعالی به موسی بن عمران (ع) وحی نمود، هر کس بر آیه الکرسی مداومت کند و بعد از هر نمازی تلاوت نماید، خداوند به او دل شاکران، مزد پیامبران و عمل صدیقان را میدهد و او را مشمول رحمت خود می گرداند و مانعی جز مرگ مابین او بهشت فاصله نیانداخته است. موسی (ع) عرضه داشت: چه کسی بر آن مداومت می کند؟ خطاب شد ای موسی، مداومت نمی کند بر آن مگر پیامبری یا صدیقی و یا کسی که من از او راضی باشم یا مردی که شهادت را روزی او کرده باشم.

و اما بگم واسه کسایی که شوق نماز در دلشون هست، حتی سالی یکبار. به این احساس باید اهمیت داد، تمرین کرد و صبر داشت تا رشد کنه. وقتی شوق نماز دارید، بهش اهمیت بدید و برید دنبالش، اگه وقت نماز واجبه، نماز واجب، اما اگه نیست یک نماز مستحبی بخونید. تمرینش اینه. وقتایی هم که شوقی توی دلتون نیست، در نماز تواضع و در حد امکان حضور قلب داشته باشید، در پی این، کم کم، شوق نماز در دل آدم ایجاد میشه. یواش یواش، آدم شوق تعقیبات پیدا می کنه، بعدش، صدای اذانو که میشنوه، دلتنگ نماز میشه، میاد نماز و آروم میشه، بعد این دلتنگی در خود نماز هم حضور پیدا میکنه، تا جایی که طرف داره نماز می خونه، اما در همون لحظه دلتنگ نمازه، مرحله بعد اینه که آدم دوست نداره نمازش تموم بشه، پس نمازشو تاجایی که امکان داره شمرده شمرده می خونه، در این حالت، وقتی کسی به نماز می ایسته، هنگام آغاز نماز خیلی خوشحال هست، در اواسط نماز، دلگیر میشه، اما آخر نماز که میرسه، دلسوز اتمام نماز خواهد بود. تا جایی که حتما شنیدید آیت الله بهجت، به سلام نماز که میرسیدند، گریه میکردند. آخه آدم داره از منظر محبوبش دور میشه، مگه میشه نسوخت. اما این حالت به اینجا ختم نخواهد شد، این دلتنگی کم کم تمام اوقات زندگی رو فرا خواهد گرفت، تا جایی که: خوشا آنان که دائم در نمازند. این احساس خوب در لحظه لحظه زندگی آدم جریان خواهد. قبل از اینکه ادامه بحث رو بگم در پرانتز عرض کنم که در طی همین مراحل، سجده های شکر آدمی هم طولانی و طولانی تر میشه تا جایی که اونقدر طولانی میشه که دیگه در سجده خسته شده و نمیتونه سجده رو ادامه بده، اگر کسی به این حالت رسید بدونه که در طول چند ماه آینده (حدود دو ماه) روی پیشانی خودش نقش مهر خواهد داشت. اگر کسی دوست نداره ایمانش، تظاهر پیدا کنه، وقت سجده، سنگینی بدنش رو از مهر برداره. رسیدیم به اونجایی که احساس خوب نماز در لحظه لحظه زندگی آدم جاری شده. حتما شنیدید که بعد از هر نماز آدم یک دعای مستجاب خواهد داشت، اما اینجا اونجاییه که خیالات آدمی مستجاب هست، دیگه چه برسه به دعا. از اجابت یکی از خیالات و دعاهای خودم بگم. دانشجوی دوره کارشناسی در دانشگاه آزاد بودم، دوست داشتم بدونم که آیا پدرم بخاطر هزینه های من در تنگنا هست یا نه، اما شرم داشتم که ازش بپرسم، بخاطر همین دعا میکردم که پدرم بخاطر من در تنگنای مالی نباشه. دوست داشتم بدونم که آیا دعای من مستجاب شده یا نه؟ تا اینکه بعد از اینکه فارغ التحصیل شدم، روزی پدرم شروع به درد دل کرد و بدون اینکه من چیزی ازش بپرسم به من گفت: اون موقع که تو دانشجو بودی، من از نظر مالی در فشار نبودم. خدا اینطور عاشقی میکنه. الهی ظهور امام زمان را برسان. قلوب ما رو خاک قدم خود کن. ما را به دست خود هدایت کن. بعد از اینکه ما رو هدایت کردی، از خود مران. کسی رو به دوری از خودت، آزمایش نکن.


خودم شعر زیر رو خیلی دوست دارم، چون راجع به معشوق و معشوقه هست، اما در پرده.

 

 
تاریخ : پنج شنبه 97/7/19 | 5:55 عصر | نویسنده : امید | نظر
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
درباره وب

برچسب‌ها وب
ذکر ایام هفته

آرشیو مطالب
امکانات وب