سفارش تبلیغ
صبا

یا من أرجوه لکل خیر

حکمت 3 - یا من أرجوه لکل خیر

امید
یا من أرجوه لکل خیر

حکمت 3

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام وقت و عاقبت دوستان بخیر. از اونجایی که فرصت نوشتن ندارم، تنها کلام امیر المومنین رو می نویسم. اوقات خوبی داشته باشید. یا حق.


امام علی علیه السلام  :

نیکو کار از کار نیک بهتر و بد کار از کار بد بدتر است.

بخشنده باش اما زیاده روی نکن،در زندگی حسابگر باش اما سختگیر مباش.

از دوستی با احمق بپرهیز چرا که می خواهد به تو نفع رساند اما دچار زیانت می کند.از دوستی با بخیل بپرهیز زیرا آنچه را که سخت به آن نیاز داری از تو دریغ می دارد.از دوستی با بدکار بپرهیز که با اندک بهایی تو را می فروشد و از دوستی با دروغ گو بپرهیز که او به سراب ماند:دور را به تو نزدیک و نزدیک را به تو دور می نمایاند.

اگر با شمشیرم بر بینی مؤمن بزنم که دشمن من شود با من دشمنی نخواهد کرد و اگر تمام دنیا را به منافق ببخشم تا مرا دوست بدارد دوست من نخواهد شد و این بدان جهت است که قضای الهی جاری شد.

ارزش مرد به اندازه همت اوست و راستگویی او به میزان جوانمردی اش،شجاعت او به قدر ننگی است که احساس می کند و پاکدامنی او به اندازه غیرت او.

آن که تو را هشدار داد، چون کسی است که م‍‍ژده داد.

از بخشش اندک شرم مدار که محروم کردن کمتر از آن است.

ضرار بن ضمره:علی را دیدم که شب،پرده های خود را افکنده بود،در محراب ایستاده،محاسن را به دست گرفته و محزون میگریست و می گفت: ای دنیای حرام! از من دور شو آیا برای من خود نمایی می کنی؟ یا شیفته من شده ای تا روزی در دل من جای گیری؟ هرگز مباد! غیر مرا بفریب،که مرا در تو هیچ نیازی نیست،تو را سه طلاقه کرده ام تا بازگشتی نباشد.دوران زندگی تو کوتاه،ارزش تو اندک وآرزوی تو پست است.آه از توشه اندک، درازی راه، دوری منزل و عظمت روز قیامت!

چقدر فاصله بین دو عمل دور است: عملی که لذتش می رود و کیفر آن می ماند و عملی که رنج آن می گذرد و پاداش آن ماندگار است.

در شگفتم از بخیل که به سوی فقری می شتابد که از آن گریزان است و سرمایه ای را از دست میدهد که برای آن تلاش میکند.در دنیا چون تهیدستان زندگی می کند اما در آخرت چون سرمایه داران محاکمه می شود.و در شگفتم از متکبری که دیروز نطفه ای بی ارزش و فردا مرداری گندیده خواهد بود. و در شگفتم از ان کس که مردگان را می بیند و مرگ را از یاد برده و در شگفتم ار آن که پیدایش دوباره را انکار می کند در حالی که پیدایش آغازین را می نگرد ودر شگفتم از آن کس که خانه نابود شدنی را آباد می کند اما جایگاه همیشگی را از یاد برده است.

آن کس که در عمل کوتاهی کند،دچار اندوه گردد و آن را که از مال و جانش بهره ای در راه خدا نباشد خدا را به او نیازی نیست
تاریخ : یکشنبه 97/8/27 | 6:20 صبح | نویسنده : امید |
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
درباره وب

برچسب‌ها وب
ذکر ایام هفته

آرشیو مطالب
امکانات وب