سفارش تبلیغ
صبا

یا من أرجوه لکل خیر

خلق نبوی - یا من أرجوه لکل خیر

امید
یا من أرجوه لکل خیر

خلق نبوی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام، وقت و عاقبت دوستان بخیر. در روز ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله و نیز امام صادق علیه السلام، مناسب دیدم تا کمی از نیکو اخلاق یگانه پیامبر (ص) بنویسم.

 برخورد و معاشرت:  در معاشرت با مردم مهربان و گشاده رو بود. در سلام به همه حتی کودکان و بردگان پیشی می‌گرفت. پای خود را جلو هیچ کس دراز نمی‌کرد و در حضور کسی تکیه نمی‌نمود. غالبا دو زانو می‌نشست. در مجالس دایره‌وار می‌نشست تا مجلس بالا و پایینی نداشته باشد و همه جایگاه مساوی داشته باشند از اصحابش تفقد میکرد اگر سه روز یکی از اصحاب را نمی دید سراغش را می گرفت اگر مریض بود عیادتش میکرد و اگر گرفتاری داشت کمکش می‌نمود. در مجالس تنها به یک نفر نگاه نمی‌کرد و یک نفر را خطاب قرار نمی داد بلکه نگاه‌های خود را در میان جمع تقسیم می کرد. از اینکه بنشیند و دیگران خدمت کنند تنفر داشت. از جا برمیخاست و در کارها شرکت می کرد. میگفت خداوند کراهت دارد که بنده را ببیند که برای خود نسبت به دیگران امتیازی قائل شده است.

نرمی در عین صلابت: در مسائل فردی و شخصی و آنچه مربوط به شخص خودش بود نرم و ملایم و باگذشت بود. اما در مسائل عمومی آنجا که حریم قانون بود سختی و صلابت نشان میداد و دیگر جای گذشت نمیدانست پس از فتح مکه و پیروزی بر قریش تمام بدی هایی که قریش در طول بیست سال نسبت به خود او مرتکب شده بودند را نادیده گرفت و همه را یکجا بخشید. توبه قاتل عموی محبوبش حمزه را پذیرفت اما در همان فتح مکه زنی از بنی مخزوم مرتکب سرقت شده بود و جرمش محرز گردید خاندان آن زن که از اشراف قریش بودند و اجرای حد سرقت را توهینی به خود تلقی می کردند سخت به تکاپو افتادند که رسول خدا از اجرای حد صرف نظر کند و بعضی از محترمین صحابه را به شفاعت برانگیختند ولی رنگ رسول خدا از خشم برافروخته شد و گفت چه جای شفاعت است؟ مگر قانون خدا را میتوان به خاطر افراد تعطیل کرد؟ هنگام عصر آن روز در میان جمع سخنرانی کرد و گفت اقوام و ملل پیشین از آن جهت سقوط کردند و منقرض شدند که در اجرای قانون خدا تبعیض می کردند هرگاه یکی از اقویا و زبردستان مرتکب جرم می شد معاف می شد و اگر ضعیف و زیردتستی مرتکب میشد مجازات میگشت، سوگند به خدایی که جانم در دست اوست در اجرای عدل درباره هیج کس سستی نمیکنم هرچند از نزدیکترین خویشاوندان خودم باشد.

 

زهد و ساده زیستی: زهد و ساده زیستی از اصول زندگی او بود. ساده غذا می خورد ساده لباس میپوشید و ساده حرکت می کرد. زیر اندازش غالبا حصیر بود. بر روی زمین می نشست. با دست خود از بز شیر میدوشید و بر مرکب بی زین و پالان سوار میشد و  از اینکه کسی در رکابش حرکت کند به شدت جلوگیری میکرد. کفش و جامه اش را با دستان خود وصله می کرد. در عین سادگی طرفدار فلسفه فقر نبود و مال و ثروت را به سود جامعه و برای صرف در راه‌های مشروع لازم میشمرد و می گفت: چه نیکوست ثروتی که از راه مشروع به دست آید برای آدمی که شایسته داشتن ثروت باشد و بداند چگونه صرف کند و نیز آنکه: مال و ثروت کمک خوبی است برای تقوا.

اراده و استقامت: اراده و استقامتش بی نظیر بود. از او به یارانش سرایت کرده بود. دوره بیست و سه ساله بعثتش یکسره درس اراده و استقامت است. او در تاریخ زندگی‌اش مکرر در  شرایطی قرار گرفت که امیدها از همه جا قطع میشد ولی او یک لحظه تصور شکست را در مخیله اش راه نداد. ایمان نیرومندش به موفقیت یک لحظه متزلزل نشد.

 

خب دیگه فرصت نگارش ندارم و باید برم به بقیه کارام برسم. اما از برای آنکه از آشنایی با وجود نازنین پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله، کاملتر بهرمند شوید، میتونید نرم افزار زیر رو دانلود کنید. خبر رسید که روشن ضمیری خواب اهل بیت رو دیدند، فرموده‌اند که ما منتظر فرج هستیم، چرا برای فرج دعا نمی‌کنید. امیدوارم که گشایشها و اتفاقات عجیب و غریب امسال، همه نشانه‌ه‌های برکات ظهور امام نازنینمون باشه که ایشان از نظر ظاهری هم بسیار شبیه پیامبر عزیزتر از جانمان هستند، برای ظهور امام زمان زیاد دعا کنیم. اللهم عجل لولیک الفرج.


دانلود فایل با لینک مستقیم

 

http://uupload.ir/view/22hx_com.ertebyte.hazratmohammadpbuh.apk/


گفت پیغمبر به آواز بلند

با توکل زانو اشتر ببند


جز توکل بر خدا سرمایه ای در کار نیست

هرکه را باشد توکل کار او دشوار نیست

 

 

 

 
تاریخ : یکشنبه 97/9/4 | 4:18 صبح | نویسنده : امید | نظر
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
درباره وب

برچسب‌ها وب
ذکر ایام هفته

آرشیو مطالب
امکانات وب