سفارش تبلیغ
صبا

یا من أرجوه لکل خیر

امیدانه 8 - یا من أرجوه لکل خیر

امید
یا من أرجوه لکل خیر

امیدانه 8

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام، وقت و عاقبت همگان بخیر. امیر المومنین علیه السلام می فرمایند: از سرمای اول زمستان خود را بپوشانید و از آخر آن نه، چرا که با شما همان می کند که با گیاهان، اولش می سوزاند و آخر می رویاند. با توجه به گیاهان مشخص میشه که از چند وقت پیش باید این مراقبت شروع میشد و باز با توجه به گیاهان در آخر زمستان می شه فهمید که چه موقع زمان راحتی در برابر سرما هست. دیشب دعوت بودیم سینما البته به خرج خودمون، که باز با این حال، کسی که ما رو دعوت کرده بود خودش نیومد!!!! خدایا این شادیا رو از ما نگیر تا یه بهونه واسه حرف زدن داشته باشیم!!!!! قول داده بودم که در مورد ماجرای احوالپرسی بگم. هفت سال پیش در دوره کارشناسی، در زمان استراحت بین کلاسی، با یکی از دوستان صمیمی در راهرو دانشگاه مشغول حرف زدن بودیم که آقای جوانی که سنش از ما بیشتر بود جلو اومد و با دوستم سلام و احوال پرسی کرد، وقتی احوالپرسی اونا تموم شد نگاهش متوجه من شد و سلامی هم به من کرد، من هم در جوابش گفتم: به سلاااااام چطوری؟ خوبی؟ خوشی؟ سلامتی؟ خانواده خوبن؟ و بی اینکه اجازه بدم جواب بده ادامه دادم، مرسی منم چطورم، خوبم خوشم سلامتم خانواده هم خوبن. یک لبخند ملیحی زد و رو کرد به دوستم و گفت: به بچه ها بگو امروز کلاس تشکیل نمیشه. وااااای تازه اون موقع فهمیدم که طرف استااااده. هیچی دیگه در اون موقع با خودم گفتم خدایا آخه چرا من؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و رفتم تو افق محو شدم. و اما بگم از خوش شانسی و بد شانسی. در اعتقادات شیعیان، چیزی بر مبنای شانس تعریف نشده، و محوریت چنین مسائلی در دایره جبر و اختیار است. قربان آن جبری که همه اختیارها از اوست. انسان باید برای رسیدن به مراد خود نهایت تلاش خویش را انجام داده و نتیجه را به خداوند متعال واگذار کند. اگر پیشامدها بر اساس شانس تفسیر شود، توکل بر خداوند و جلب رضایت او بی معنا خواهد شد. توکل نیز به معنای اعتماد بی تلاش نیست. در روایت است که روزی پیامبر صلوات الله علیه و آله شتری را به یکی از اصحاب سپردند و در پی کاری رفتند. وقتی برگشتند دیدند نه شتر هست و نه صحابی. صحابی را جویا شدند که شتر چه شد؟ پاسخ داد بر خدا توکل کردم که شتر جایی نرود و من هم رفتم در پی کار خویش. حضرت محمد صل الله علیه و آله فرمودند باید آنچه که برای نرفتن شتر لازم است را انجام دهی (یعنی شتر را ببندی) و بعد بر خدا توکل کنی که شتر گم نشود. گفت پیغمبر به آواز بلند    با توکل زانو اشتر ببند. اگر رخدادهای زندگی را از جانب خداوند متعال ببینیم، و به خیریت آنچه که از او می رسد ایمان داشته باشیم، هنر زندگی کردن را فرا گرفته ایم. تا نباشد اذن حق        برگی نیافتد از درخت. اجازه بدید که داستانی رو از خودم تعریف کنم. امری برای من پیش آمد که هرچه دو دوتا چهارتا کردم، دیدم هیچ با عقل جور در نمیاد. مدتی ذهنمو به خودش مشغول کرده بود و مدام از خودم می پرسیدم که خدایا واقعا یه همچین چیزی میشه؟ این داستان هیچیش با عقل جور در نمیاد، تا اینکه یک روز وقتی خواستم قرآن بخونم، حواسم رفت و اشتباهی یک صفحه دیگر رو آغاز به قرائت کردم. این آیه شریفه اومد که می فرماید:

 قَالَتْ رَبِّ أَنَّى یَکُونُ لِی وَلَدٌ وَلَمْ یَمْسَسْنِی بَشَرٌ قَالَ کَذَلِکِ اللَّهُ یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ إِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا یَقُولُ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ (آل عمران آیه 47)  مریم گفت: پروردگارا، مرا چگونه فرزندی تواند بود و حال آن‌که با من مردی نزدیک نشده؟ گفت: چنین است (کار خدا)، خدا هر آن‌چه بخواهد می‏آفریند چون مشیت او به چیزی قرار گیرد، به محض این‌که گوید «موجود باش»، همان دم موجود می‏شود. (47).

قربون جبر اوسا کریم. اتفاقات زندگی رو از روی شانس تعبیر و تفسیر نکنیم. محبت خداوند بر مبنای شانس  بدست نمیاد، با اعتقاد بر جبر و اختیار حاصل میشه و بس. شیعه جان، همه امور زندگی رو خیر رسیده از جانب خداوند بدون. اللهم عجل لولیک الفرج. در پناه دوست.


جز توکل بر خدا سرمایه ای در کار نیست

هر که را باشد توکل کار او دشوار نیست
تاریخ : پنج شنبه 97/9/29 | 5:3 عصر | نویسنده : امید | نظر
.: Weblog Themes By Slide Skin:.